Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 90 € a máte dopravu ZADARMO
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Prečo začať užívať Colostrum?
31.10.2020

Prečo začať užívať Colostrum?

Definícia Colostra:

Colostrum je tiež známe ako prvé mlieko. S mliekom však pravé colostrum nemá veľa spoločného. Colostrum je prvá tekutá potrava. Vytvára sa v mliečnej žľaze matky cicavcov už v 4 týždni tehotenstva. Colostrum sa tvorí u cicavcov až do 72 hodín po pôrode. Jeho koncentrácia však po prvých 12-tich hodinách prudko klesá a postupne sa mení na mlieko.

Colostrum ako zdroj života:

Colostrum primárne chráni telo novonarodeného tvora pred rôznymi chorobami. Je unikátne v zložení a doteraz sa nikomu nič podobné nepodarilo umelo vytvoriť. Má vysoký obsah stopových prvkov, uhľohydrátov, minerálov, vysoko-účinné aminokyseliny, makromolekulárne bielkovinové zlúčeniny, rastové faktory a imunoglobulíny. Tento komplex slúži novorodeniatku ako prirodzené očkovanie proti vírusom, baktériám, choroboplodným zárodkom a plesniam. Vďaka Colostru rastieme, cítime sa dobre a máme množstvo energie.

 

História Colostra:

Siaha až k starým Indom, Egypťanom či Rimanom. Atléti v Grécku ho poznali a používali ako spoľahlivý doplnok výživy pre lepší výkon a rýchlu regeneráciu. Jedným z prvých lekárov sa o účinky colostra na zvýšenie imunity zaujímal Dr. Christop W. Hufeland. Príchodom farmácie a výskumu liečiv sa tie prírodné dostávali do úzadia. Zabudlo sa aj na Colostrum. Len chovatelia dobytka vedeli o nenahraditeľnom mieste tejto žltkastej tekutiny. Ak sa jej teľa nenapilo do prvých 4 hodín tak zomrelo. Colostrum sa na scéne zdravia opäť objaviuje v roku 1955 ako doplnok výživy pre ľudí s reumatickou artritídou.

Pôsobenie:

Aj napriek mnohoročným výskumom ostáva presné pôsobenie colostra ako celku záhadou. Je to komplex, ktorý pôsobí symbioticky (navzájom násobiaci efekt „1+1=3“) a každá obsiahnutá látka má svoj špecifický, ale i komplexný význam spolu s ostatnými. Aj keď jednotlivé procesy nie sú úplne objasnené ,Colostrum celkovo pretvára, harmonizuje a formuje náš imunitný systém. Zabezpečuje jeho chod, riadi ho, lieči, podporuje a ochraňuje. A to najviac práve vtedy, keď to organizmus potrebuje najviac. Napr. v začiatok prechladnutia, pri fyzickom vyčerpaní, po úrazoch alebo pri ťažkých ochoreniach. Rôzne vedecké štúdie pracovali a dokázali spomínané účinky bovinného (kravského) colostra na človeka. Ako jediné je totiž kravské kolostrum zhodné s tým ľudským na 99%

Špecifikácie Colostra:

Imuglobíny:

sú protilátky bielkovinového pôvodu. Sú vysoko špecializované a „vycvičené na konkrétnych votrelcov. Buď ich priamo ničia, alebo označujú pre iné imunitné častice. Organizmus ich vytvára v 5-tich druhoch.

 • IgM pôsobiaci proti vírusom a tropickým parazitom,

 • proti bakteriálny IgG ako jediný preniká z matky do krvi dieťaťa v prenatálnom štádiu

 • IgA sa vyskytuje vo vonkajších sekrétoch a tvorí prvú obrannú líniu pred vírusmi, baktériami

 • IgD jeho funkcia ešte nie je známa

 • IgE zase zohráva úlohu pri alergiách a hlístových infekciách

 

Prirodzené rastové faktory:

Podporujú organizmus v tvorbe telu vlastných imunoglobulínov. Taktiež priaznivo ovplyvňujú látkovú výmenu.

 • IGF-1 látka podobná inzulínu. Podporuje prirodzený rast a obnovu buniek.

 • TGF-A a TGF-B podporujú tvorbu a rekonštrukciu RNA a DNA a regeneráciu svalov

 

Minerálne látky a stopové prvky:

Laktoferin

asi najvýznamnejšia anitvirová a antibakteriálna častica, aká je známa. Chráni nás pred infekciou, rakovinovým nádorom (napr. vírus spôsobujúci rakovinu krčku maternice) a vírom HIV. Laktoferín odoberá baktériám železo, čím bráni ich množeniu a viaže sa na nich, čím ich ničí. Odobraté železo sa navyše využíva pre červené krvinky.

Cytokíny

obsiahnuté v colostre podporujú vzájomnú komunikáciu imunitného systému, jeho koordináciu a následnú obrannú reakciu. Organizmus chránia najmä pred vírusovými ochoreniami. Taktiež brzdia rast nádorových buniek. Ďalšie výskumy prebiehajú v oblasti tvorby NO na bunkovej úrovni.

Vitamíny

sú v colostre zastúpené naozaj pestrou paletou. Sú zastúpené vitamíny A, B1, B2, B6, B9, B12, C, D3, E, Q10. Ich význam pre organizmus nebudem bližšie špecifikovať.

 

Hoci minerálov a stopových látok treba denne prijať len cca 50 mg, látková výmena bez nich nebude fungovať. V colostre z nich mnohé nájdeme. A to konkrétne sodík, chlór, draslík, vápnik, horčík, a fosfor.

Voľné aminokyseliny

sú dôležitými stavebnými prvkami organizmu a v colostre ich nájdete až 26 rôznych druhov.

Ďalšie látky

 • polypeptidy bohaté na prolín – regulujú imunitnú odpoveď organizmu – tvoria jeho rovnováhu (alergie, roztrúsená skleróza, pokročilé infekcie či rakovina)

 • Enzýmy (obsahujú ich napr. známe prípravky z lekárne ***enzým) v colostre jedinečný enzým „nesmrteľnosti“ - telomeráza zabraňuje kráteniu DNA

Možnosti využitia LR colostra a osobné skúsenosti

O využití Colostra si môžete pozrieť toto krátke video z relácie Reflex TV Markíza - Colostrum na Markíze

 1. Tráviaci trakt – Colostrum priamo ničí choroboplodné zárodky v našich črevách. Čistí ho a harmonizuje. Podporuje črevný mikrobióm (dobré a zlé baktérie). Jeho využitie je najmä pri zápalových ochoreniach čriev. Zjavné účinky má pri ulceróznej kolitíde, cronovej chorobe, črevných mykózach (výsledok sa dostavuje individuálne – od niekoľkých dní až po 2-3 mesiace užívania). Osobná skúsenosť (UK- liečenie 3 mesiace , CrCH – 6 mesiacov , Helikobakter Pylori – 3 mesiace – Použitá kombinácia – Colostrum Liquid + AV gél s medom + PRO 12) a infekčných či cestovateľských hnačkách .Osobná skúsenosť (efekt pri hnačkách je takmer okamžitý, doslova za pár hodín až dní). Taktiež ako prevencia pred týmito ochoreniami.

 2. Imunitný systém – colostrum ho udržuje v rovnováhe. Na jednej strane tlmí prehnané reakcie, na druhej zvyšuje nedostatočné. (zlepšenie imunity je individuálne a záleží od typu ochorenia) od niekoľkých týždňov. Osobná skúsenosť – Chorľavosť detí mizne a bežné „nádchy“ neprepuknú do ťažších stavov.

 1. Dýchacie cesty - Colostrum je extrémne účinné ako prevencia pred chrípkou, či inými vírusovými ochoreniami dýchacích ciest. Osobná skúsenosť – bežné virózy prekonávame do 2-3 dní , Zápal priedušiek do týždňa a ťažký zápal pľúc - premiestnený z nemocničnej starostlivosti do domácej liečby z dôvodu zlepšenia stavu za 5 dní (dávkovanie až 5x ODD – po zlepšení stavu 3x ODD a nižšie)

 2. Anti-aging efekt – Colostrum podporuje ochrannú funkciu pokožky. Taktiež podporuje tvorbu kolagénu. Rastové faktory pomáhajú regenerovať a obnovovať poškodenia pokožky. Telomeráza zase zabezpečí duplikáciu DNA.

 3. Pohybové aktivity – Colostrum pomôže pri regenerácii ako aj podpore prirodzeného výkonu. Osobná skúsenosť :Vrcholový športovci podali o 20% vyšší výkon (8 týždňov podávania – zvýšené dávky)

 4. Poúrazové/operačné stavy - práve vďaka regeneračným schopnostiam sa doba hojenia poranení skracuje na polovicu, niekedy aj menej. Osobná skúsenosť Viacero zlomenín, nôh, kolien, rúk, zápästí, kľúčnych kostí ….. - 2-3x zvýšené dávkovanie – výsledok bol ohromujúci aj pre ošetrujúcich lekárov. Doba liečenia sa skrátila na polovicu a to bez komplikácií. Zrušená operácia kľúčnej kosti, dokonca zmenená prognóza "neviem či ešte bude chodiť - na chodí" pri poškodených kolenách.

 5. Alergie – pre svoj imunomodulačný efekt sa dá očakávať ústup alergií do 2-3 mesiacov. Osobná skúsenosť : Ústup alergií u 10-tok osôb na polovicu v prvom roku a až 90% ústup alergických reakcií v ďalšom roku – lepší priebeh v spojení s užívaním AV drinking gélu.

 6. Infekčné ochorenia – napr. Infekčná mononukleóza – Osobná skúsenosť mladej 23 ročnej slečny. 6 x po sebe širokospektrálne ATB, bez zmeny. Nasledovalo úspešné nasadenie 6 flaštičiek Colostrum Liquid  (3x denne 8 ml) + 3 litre Aloe vera drinking gél v odporúčanom dávkovaní.

 7. Ďalšie možnosti využitia – potrebné konzultovať s lekárom (môžete využiť naše prepojenie na odborných lekárov)

   • zápalové procesy
   • depresie
   • cukrovka
   • poruchy autoimunity (vrátane rakoviny)

Pre koho je colostrum nevhodné

  • Ľudia s transplantovanými orgánmi.
  • Ľudia s výnimočnou alergickou reakciou na mliečnu bielkovinu. (drobné zvyšky sa môžu v kolostre nachádzať).
  • Deti do pol roka. /tekuté
  • Deti do 3 rokov /kapsľové

Dávkovanie LR Colostra

 • prevencia, alergie a dlhodobá podpora imunity či anti-aging – postačí podľa údajov na obale
 • akútny stav – niekoľko-násobné zvýšenie dávky. (pri bežnej viróze („chrípke“) mám colostrum liquid – 125 ml vypité za 3-4 dni. V prvé dva dni užívam 8 ml každé 3 hodiny- v noci spím – po dvoch dňoch som z najhoršieho vonku - neskôr 3-4 x za deň). Pre konkrétny stav nás kontaktujte. Poradíme priamo alebo Váš stav skonzultujeme s lekárom-špecialistom.
 • Doba užívania - Colostrum môžete užívať celoročne s dvoma dvojtýždňovými prestávkami počas roku.

 

Rozdiel medzi Colostrom Liquid a Colostrum Kapsle:

Základným rozdielom medzi týmito dvoma formami je v ich rýchlosti nástupu účinku.

Colostrum Liquid má nástup účinku od niekoľkých hodín. Preto by som ho odporučil pre všetky akútne stavy. Počnúc začínajúcim vírusovým či bakteriálnym ochorením, cez akútne úrazové stavy, končiac hnačkami. Pri ňom si treba dať pozor na spôsob uskladnenia. Neotvorené vydrží cca rok. Po otvorení by malo putovať do chladničky, kde vydrží cca 15-20 dní. Mal som ho zo sebou aj na cestách kde som ho vypil za tri dni. Zakaždým pred užitím som ho však ovoňal. Ak by bolo skazené určite to budete cítiť. To isté je treba spraviť pokiaľ ho máte uložené v chladničke viac ako 15 dní.

LR Colostrum Kapsle  má neskorší nástup účinku, a je vhodné pre dlhodobé užívanie, napr. pre alergikov a pod. Resp. používanie v miestach kde nemáte možnosť uskladnenia v chladničke. Je vhodné do nemocníc/internátov/ubytovní bez chladničiek. Do zahraničia na dovolenky, či pracovné turnusy. Po otvorení nie je nutné ho držať v chladničke, no teploty nad 40°C tiež nie sú vhodné ;).  

Upozornenie:

LR Colostrum (liquid/kapsle) je výživový doplnok, ktorý slúži hlavne ako prevencia. Má však predpoklady a môže výrazne pomôcť ako doplnok alebo aj priamo pri rôznych akútnych zdravotných problémoch.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Všeobecné informácie
Kde nás nájdete

Malinovská 431/10 Tomášov, 90044

Map
Kontakty
Renáta Orosová
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk